Jak zbudować tunel foliowy?

Krystyna Włodarczyk 2019-03-17 0 komentarzy
Jak zbudować tunel foliowy?

To oczywiste, że nie każdy wie, jak zbudować tunel foliowy. W związku z tym na stronie producenta tuneli palakowo.pl znajduje się dokładna instrukcja, jak podejść do tematu. Warto sprawdzić, jak poniższe kroki przekładają się na ostateczny efekt.

Początkiem zawsze powinno być odpowiednie przygotowanie podłoża, a więc jego przekopanie, spulchnienie i oczyszczenie – zarówno z chwastów, jak i korzeni czy innych niepożądanych elementów.

Pałąki tunelu foliowego należy wbić w odległości około 80-100 cm od siebie. Dobrą praktyką, która sprzyja solidnemu wykonaniu, jest wykopanie rowu wzdłuż inspektu i wyłożenie go folią ogrodniczą (ewentualnie agrowłókniną) w kształcie litery U przed zasypaniem. Folię można zakopać po obu stronach tunelu, jednak wtedy nie powinno się wkopywać jej przy przednim i tylnym wlocie, a jedynie przygnieść ją czymś ciężkim. Dlaczego? Ponieważ dzięki temu regulacja temperatury i wietrzenie jest znacznie łatwiejsze.

Na stronie producenta Pałąkowo znajduje się także mini poradnik dla osób zainteresowanych stalowym tunelem ogrodowym. Można go wykonać zarówno spawając, jak i bez spawania. Tak czy inaczej należy się przygotować na nieco większy nakład pracy i kosztów. Pomocna jest też obecność drugiej osoby. Nie da się jednak ukryć, że stalowa konstrukcja to znacznie solidniejsza i bardziej odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Najbardziej opłacalnym wyborem jest zakup wysokiej jakości komponentów, których nie trzeba zbyt szybko wymieniać. Jeśli rośliny potrzebują specjalnej ochrony, warto inwestować w małą infrastrukturę ogrodową, jak tunele czy pergole.

Skomentuj wpis